اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری روانی است که افراد را وادار می‌کند که دائماً خواهان «رفع» یک ماده باشند، چه غیرقانونی باشد و چه با تجویز پزشکی. چنین اجبارهایی تا جایی در ذهن افراد نفوذ می کند که برای دسترسی یا مصرف داروی مورد نظر وسواس دارند. این نه تنها برای سلامت روحی و جسمی آنها هزینه دارد، بلکه متأسفانه این ظرفیت را دارد که مردم را از جامعه منزوی کند. خوشبختانه اعتیاد به مواد مخدر هم قابل پیشگیری و هم قابل برگشت است. یک دوره جامع توانبخشی مواد مخدر، همراه با یک سم زدایی دارویی پزشکی، می تواند به افراد کمک کند تا کیفیت زندگی خود را بازیابند. بنابراین، اگر نگران هستید که شما یا شخصی که می‌شناسید اعتیاد به مواد مخدر داشته باشد، برای کشف علائم کلیدی، علل رایج و اقدامات بعدی که باید انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

سوء مصرف مواد در مقابل اعتیاد به مواد مخدر

سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد به مواد مخدر اغلب به عنوان قابل تعویض شناخته می شوند، اما بین این دو تفاوت وجود دارد. سوء مصرف مواد مخدر برای توصیف شرایطی استفاده می شود که در آن فرد از مواد مخدر به گونه ای استفاده می کند که برای آن در نظر گرفته نشده است، مانند:

 • نادیده گرفتن توصیه های مراقبت های بهداشتی و مصرف بیش از حد داروهای بدون نسخه.
 • مصرف مقادیر بیشتری از داروهای تجویزی نسبت به دستورات پزشکی.

اعتیاد به مواد مخدر با سوءمصرف مواد متفاوت است، زیرا شامل وابستگی جسمی، ذهنی یا عاطفی فرد به یک ماده برای تحمل یک روز به روز دیگر می شود. هنگامی که فردی به ماده ای معتاد می شود، این ماده به اولویت اول او تبدیل می شود و متأسفانه باعث می شود که فرد در این فرآیند همه افراد و چیزهایی را که دوست دارد و از آنها مراقبت می کند نادیده بگیرد.

اعتیاد به مواد مخدر باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز می شود که فرد را وادار به ادامه مصرف مواد، علیرغم اشتیاق به ترک و تحمل پیامدهای فیزیکی، عاطفی و اجتماعی متعدد می کند. بنابراین، اعتیاد به مواد مخدر توسط موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر به عنوان یک اختلال مزمن شناخته می شود که کنترل آن بدون کمک گرفتن بسیار دشوار است.

همه کسانی که مواد مخدر مصرف می کنند به اعتیاد مبتلا نمی شوند، اما تقریباً تمام اعتیادها از سوء مصرف مواد نشات می گیرد.

علائم کلیدی اعتیاد به مواد مخدر

تشخیص اعتیاد به مواد مخدر در خود و دیگران به دلایل مختلفی می تواند چالش برانگیز باشد، مانند:

 • اکثر افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند در حال انکار هستند و اغلب نگرانی ها یا هشدارها را رد می کنند زیرا در حال انکار هستند.
 • تشخیص اعتیاد به مواد مخدر در افراد همیشه آسان نیست، زیرا برخی ممکن است درگیر سوء مصرف مواد باشند و به اعتیاد مبتلا نشوند.
 • برخی از افراد “معتادان مواد مخدر با عملکرد بالا” هستند، به همین دلیل آنها هنوز هم می توانند شغل، روابط و مسئولیت های خود را با وجود ولع و نیاز به مواد مخدر حفظ کنند.

برای مقایسه تفاوت های ظریف بین سوءمصرف مواد مخدر و اعتیاد به مواد، به جدول زیر دقت کنید. توجه به این نکته مهم است که برخی از علائم با هم همپوشانی دارند و سوء مصرف مواد چیزی نیست که ما باید نادیده بگیریم. هنوز هم می تواند تأثیر مخربی بر زندگی افراد داشته باشد و اگر به سوء مصرف مواد توجه نشود، احتمالاً جای خود را به اعتیاد خواهد داد.

علائم سوء مصرف مواد:

 • نشان دادن نوسانات خلقی قوی مانند تحریک پذیری.
 • مصرف دارو یا دارو به روشی که از نظر پزشکی توصیه نمی شود
 • آنها ممکن است وسایل مواد مخدر در اطراف محل زندگی خود داشته باشند مانند: بونگ، کیسه های زیپ دار، مواد، بطری های خالی، یا بسته ها.
 • تغییرات قابل توجه در ظاهر یا رفتار از جمله چشم های خونی، لرزش و لرزش.

علائم اعتیاد به مواد مخدر:

 • آنها مصرف مواد مخدر خود را انکار می کنند یا دروغ می گویند
 • آنها ممکن است برای خرید مواد مخدر سرقت کنند یا پول قرض کنند.
 • آنها عدم علاقه به علایق یا سرگرمی های قبلی را نشان می دهند.
 • وقتی نمی توانند به راه حل خود دسترسی پیدا کنند، به شدت تحریک پذیر می شوند.
 • آنها با وجود تلاش احساس ناتوانی در ترک آن می کنند.
 • آنها تحملی نسبت به دارو ایجاد کرده‌اند و بنابراین باید مقادیر بیشتری مصرف کنند تا احساس بالایی داشته باشند.
 • خود را از دوستان و خانواده جدا می کنند و فقط با کسانی که درگیر سوء مصرف مواد هستند وقت می گذرانند.
 • آنها دائماً در مورد دارو و چگونگی و زمان دسترسی بعدی به آن فکر می کنند.
 • آنها با قطع مصرف دارو علائم ترک را تجربه می کنند

رایج ترین انواع اعتیاد به مواد مخدر کدامند؟

برخی از داروها از نظر فیزیکی بیشتر از سایرین اعتیادآور هستند، اما همه داروها توانایی ایجاد وابستگی روانی را دارند. افراد می توانند به سرعت به مواد محرک، افسردگی، مواد افیونی و توهم زا معتاد شوند، چه به صورت نسخه ای یا تفریحی باشند. برخی از اعتیاد به مواد مخدر که می توانید ایجاد کنید عبارتند از:

چرا مردم به اعتیاد مبتلا می شوند؟

علل زیادی به اعتیاد به مواد مخدر کمک می کند و بیشتر اوقات، ترکیبی از بیش از یک عامل است. ایجاد اعتیاد به مواد مخدر، مانند هر بیماری روانی دیگری، چیزی نیست که شما مسئول آن باشید. کتک زدن خود به احتمال زیاد بهبودی شما را به تاخیر می اندازد تا کمک به شما. تقصیر یا سرزنش جایی در درمان اعتیاد به مواد مخدر ندارد. با این حال، برای درک بهتر ماهیت اعتیاد به مواد مخدر و چگونگی ظهور آن، اجازه دهید برخی از عوامل خطر رایج را بررسی کنیم:

ژنتیک می تواند در اعتیاد به مواد مخدر نقش داشته باشد

تحقیقات نشان داده است که ژنتیک در ایجاد اختلال سوء مصرف مواد نقش دارد. در واقع، مطالعات نشان داده است که ژنتیک تا 50 درصد از خطر اعتیاد افراد به مواد مخدر را تشکیل می دهد. این لزوماً به این معنی نیست که اعتیاد در خانواده ها وجود دارد، اما دانشمندان در حال شناسایی و کاوش پیوندهای ارثی هستند.

عوامل محیطی می توانند افراد را به سمت سوء مصرف مواد سوق دهند

زندگی در مکانی با وضعیت اقتصادی-اجتماعی پایین، بیکاری ضعیف یا میزان جرم و جنایت بالا، خطر سوء مصرف مواد را در افراد افزایش می دهد. علاوه بر این، اگر شخصی در مکانی زندگی می‌کند که دسترسی سریع و آسان به مواد مخدر دارد، مانند اشتراک در خانه یا جامعه‌ای که دیگران در آن مواد غیرقانونی مصرف می‌کنند، شرکت در رفتارهای مشابه برای او نیز آسان است.

آسیب های دوران کودکی می تواند منجر به وابستگی به مواد مخدر شود

تجربه هر نوع آسیب جسمی، روانی یا عاطفی در سنین جوانی، مانند سوء استفاده، رها شدن، یا شاهد خشونت خانگی، می‌تواند تأثیر نامطلوبی بر رشد مغز داشته باشد. این می تواند بر رفتارهای مرتبط با اعتیاد به مواد مخدر مانند تصمیم گیری تکانشی، بیان عاطفی ناسالم و مهارت های اجتماعی ضعیف تأثیر بگذارد.

ضربه های اخیر می تواند کاتالیزور اعتیاد به مواد مخدر باشد

این امکان وجود دارد که یک رویداد غیرقابل پیش‌بینی و منفی زندگی، کاتالیزور اعتیاد در بزرگسالی باشد. برای مثال، ممکن است فردی یکی از اعضای نزدیک خانواده، دوست، رابطه، خانه یا شغل خود را از دست داده باشد و غم و اندوه او چنان طاقت فرسا باشد که به دنبال تسکین با مواد غیرقانونی باشد، غافل از اینکه در حال ابتلا به اعتیاد به مواد مخدر است.

اختلالات همزمان با اعتیاد به مواد مخدر مرتبط است

اگر فردی از قبل یک اختلال سلامت روانی مانند اسکیزوفرنی، افسردگی اساسی، دوقطبی، OCD، ADHD و اختلالات شخصیتی داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که به مواد مخدر وابسته شود.

چه کسانی می توانند به مواد مخدر معتاد شوند؟

 

هر کسی می تواند به اعتیاد مبتلا شود. Sanctuary Lodge معتقد است که اعتیاد تبعیض قائل نمی شود. مانند سایر بیماری های روانی، اعتیاد به مواد مخدر می تواند در غیرقابل پیش بینی ترین مکان ها ظاهر شود. فرقی نمی کند جنسیت، پیشینه اجتماعی و فرهنگی یا چند سال شما باشد. اعتیاد به مواد مخدر وضعیتی است که از نظر ذهنی و عاطفی فرد را به حدی می کشد که ممکن است احساس کند پوسته ای از افرادی است که قبل از متکی شدن به مواد بوده است. بنابراین، همه ما باید مراقب باشیم که به کسانی که از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برند برچسب نزنیم.

چگونه می توانم از طریق اعتیاد به مواد مخدر از یک عزیز حمایت کنم؟

اگر کسی که به او اهمیت می‌دهید با مشکل مواد مخدر مواجه است، ممکن است مجموعه‌ای از احساسات از خشم، غم و ترس را احساس کنید. لطفا درک کنید که این طبیعی است. ما قدردانی می کنیم که تماشای مبارزه فردی با وابستگی به مواد مخدر چقدر دشوار است. توصیه می کنیم با آنها در مکانی امن صحبت کنید، در لحظه ای که آنها در بالاترین حالت آرامش خود هستند و زمانی که زمان زیادی دارید تا به آنها اجازه دهید باز شوند. ما قدردانی می کنیم که اعتیاد آنها به مواد مخدر ممکن است باعث ناراحتی شما شده باشد، اما اکیداً به شما توصیه می کنیم که آنها را مورد انتقاد یا سرزنش قرار ندهید، بلکه به آنها گوش دهید و از آنها حمایت کنید. به این ترتیب، آنها ممکن است به روی شما باز شوند و با هم می توانید یک درمان مناسب ترک اعتیاد پیدا کنید.

چگونه افراد از اعتیاد به مواد مخدر بهبود می یابند؟

مهم ترین قدم اول این است که به خودتان اجازه دهید بپذیرید که مشکل دارید. سپس، باید از یک داروهای ترک اعتیاد مانند Sanctuary Lodge کمک بگیرید.

ما بسیاری از مردم را دیده‌ایم که در اعماق سوء مصرف مواد مخدر از درهای ما عبور می‌کنند، احساس ناامیدی می‌کنند و آینده‌شان را سنگین می‌کنند. با این حال، دیده‌ایم که همان مردم از درهای ما بیرون می‌روند، کمی بلندتر می‌ایستند، کمی سبک‌تر راه می‌رفتند و بارقه‌ای از امید به آینده‌شان در چشمانشان بود. علاوه بر این، چنین افرادی برای سال‌های آینده به زندگی بدون مواد مخدر ادامه داده‌اند.

مانند هر علت متمایز اعتیاد، راه بهبودی فرد منحصر به فرد است. اما ما مطمئن هستیم که می‌توانیم به شما کمک کنیم و درمان سفارشی مورد نیاز برای بازگرداندن کنترل زندگی خود را به شما ارائه دهیم.

Denounce with righteous indignation and dislike men who are beguiled and demoralized by the charms pleasure moment so blinded desire that they cannot foresee the pain and trouble.

Latest Portfolio

Need Any Help? Or Looking For an Agent

© 2023 nioland. All Rights Reserved.